- Cena od 150 zł
- Gabinet Eye-Point w klinice OptoPlus
- Lokalizacja Dąbrowskiego 353, Poznań - Jeżyce
- Kontakt gabinet@eye-point.pl
Topografia rogówki
Topografia rogówki nazywana również wideokeratografią, to precyzyjne badanie kształtu rogówki. Aparat pomiarowy (topograf) na podstawie kilkudziesięciu tysięcy punktów pomiarowych generuje barwne mapy, na których kształt rogówki, reprezentowany jest przez poszczególne kolory. Topografia rogówki umożliwia poznanie krzywizn rogówki i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Jest również bardzo dobrym narzędziem do monitorowania zmian, ponieważ uzyskane mapy można porównywać i oceniać ich progresję.
Jak wygląda badanie?
Topografia rogówki jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i bezbolesnym. Podczas badania pacjent opiera brodę i czoło o odpowiednie podpórki aparatu, następnie obserwuje centralny punkt czaszy, w którym umieszczona jest kamera. We wnętrzu czaszy znajdują się również koncentrycznie rozmieszczone pierścienie, które po uruchomieniu pomiaru zapalają się na czerwono. Obrazy pierścieni odbijane są od powierzchni rogówki, a ich wielkość, rozmieszczenie, regularność jest rejestrowana i poddawana komputerowej analizie. Na podstawie przeanalizowanych punktów pomiarowych, topograf generuje precyzyjne mapy kształtu przedniej powierzchni rogówki, gotowe do interpretacji przez specjalistę.
Kiedy zalecane jest wykonanie topografii rogówki?
Głównym zaleceniem wykonania topografii rogówki jest podejrzenie lub już obecność wszelkich nieregularności rogówki.
Badanie pozwala zdiagnozować stożek rogówki, ocenić stopień zaawansowania oraz monitorować jego progresję.
Innymi wskazaniami są:
• wysoki astygmatyzm;
• deformacje oraz urazy rogówki;
• kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku, wszczepów fakijnych, zabiegu usunięcia zaćmy z zastosowaniem soczewek wieloogniskowych;
• topograf stanowi także bardzo pomocne narzędzie w dopasowaniu sztywnych soczewek kontaktowych.
Badanie kształtu rogówki warto również wykonać u pacjentów, którzy w okularach nie osiągają satysfakcjonującej ostrości wzroku, lub u których noszenie standardowych soczewek kontaktowych nie przynosi komfortu i/lub dobrego widzenia. Często są to sygnały świadczące o nietypowym kształcie rogówki.
W przypadku wielu schorzeń rogówki kluczowy jest moment zdiagnozowania, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowości, pozwala na większą kontrolę progresji lub wprowadzenie koniecznego postępowania. Ponadto aparat może wykryć nieprawidłowości na tyle wcześnie, że objawy nie są jeszcze obserwowane przez pacjenta. Dlatego badanie topografii rogówki powinno zostać wykonane przynajmniej raz u każdego pacjenta, szczególnie przed drugą dekadą życia.